14.11.2024 Илия Караниколов: Нужни са ефективни и новаторски решения за финансиране на прехода към неутрална икономика
Изпълнителният директор на ББР очерта ролята на насърчителните банки за ускоряване на декарбонизацията по време на световната конференция за климата в Баку COP29
„Националните публични банки ще имат водеща роля в процеса по ограничаване на последиците от климатичните промени. Те са мощен инструмент на правителствата, което им позволява да финансират екологични проекти, като се фокусират върху неикономическите ползи за човечеството“. Това заяви Илия Караниколов, изпълнителен директор на Българската банка за развитие по време на световната конференция на ООН за климата COP29, която се провежда в столицата на Азербайджан – Баку.
Дискусионният панел в четвъртия ден на събитието под надслов „Подходът на заинтересованите страни във финансирането за измененията на климата. Ролята на насърчителните банки“ бе открит от зам.-министъра на иновациите и растежа Красимир Якимов. Дискусията бе модерирана от София Касидова, директор „Стратегическо развитие и зелени политики“ в ББР.
В събитието участваха министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, Борислав Бангeев, главен директор Корпоративно банкиране и член на УС на УниКредит Булбанк, Дюи Диландер, старши директор на Световната фондация за климата, Таня Фалер, директор „Техническа оценка и мониторинг“ в Банката за развитие на Съвета на Европа, Матеуш Шчурек, главен директор ESG и член на УС на Полската банка за развитие (BGK), Доминикас Тукус, старши съветник в Amber Infrastructure, и Ралица Германова, ръководител на програмата за устойчивост в IFC.
Последиците от климатичните кризи, на които сме свидетели в последните години, изискват ефективни и новаторски решения за финансиране на прехода към неутрална икономика, подчерта Илия Караниколов. За да се ускори декарбонизацията и да се постигнат ползи по отношение на икономическото развитие, са необходими значителни инвестиции от международни, вътрешни, публични и частни източници.
Според Караниколов, разпространението на знание и създаването на търсене за изпълнението на „зелени“ проекти са сред основните предизвикателства пред реализацията на политиките в краткосрочен план. Сред приоритетите следва да бъде и намаляването на бюрокрацията при работата с финансови инструменти, която забавя значително изпълнението на екологичните цели.