„Мармот“ обича децата
В швейцарските Алпи сред билките и меките треви може да бъде забелязано едно симпатично животинче – това е мармотът. У нас той е лице на едно от най-популярните издателства за детска литература. И вместо да завива шоколада в станиол, чете книжки. А за успешните начинания му помага и ББР.
През 2012 г. Радостина Николова е част от голяма корпоративна среда. Започва да пише фантастичен сюжет като бягство от ежедневието, пълно със сметки и бюджети. Така „на шега“ в края на годината се оформя „Приключенията на мотовете“. Увлекателно четиво за децата, което поучава, интригува и говори на техния език.
Радостина се обръща към няколко издателства, но те не проявяват интерес към творбата й. „В онзи момент български автори се издаваха трудно. Реших да се издам сама“, споделя тя. „Хората не са нещастни, Мукс. Те просто не знаят как да бъдат щастливи по друг начин. Отвикнали са...“ Това е откъс от книгата за мотовете - пухкави същества, които живеят спотаени в гардероба, обагрени в цветовете на дрехите ни. Историята им излиза на книжния пазар през 2013 г. и става любима на деца и родители.
„Благодарение на опита ми като маркетинг специалист, успях да достигна до много хора. Скоро след излизането си книгата получи наградата „Бисерче вълшебно“ – първо място, което й дадоха децата. Това ме окрили да продължа“, разказва авторката. Вълнението й от премиерата е двойно – заедно с книгата се ражда и първото й дете.
Пред Радостина Николова се открива нов хоризонт. Фантазията й за детско творчество създава десетки образи. За кратко се връща и към корпоративната работа, но през 2016 г. окончателно се посвещава на писане и срещи с деца.
А малко по-късно узрява и за следващата стъпка.
„Видях колко вдъхновяващо могат да действат книгите на децата и колко са важни за порастването им. А реших, че мога да бъда полезна и на други автори със същата мисия. Така се роди издателство „Мармот“. Името му ме връща към моите първи герои, мотовете“, спомня си Радостина.
Издателството е специализирано за деца от 1 до 12 години и представя български и чуждестранни автори. Стартът му през 2019 г. обаче е турбулентен – случва се точно преди ковид-пандемията, която затвори търговските обекти и наложи бързото ни пренасочване към онлайн пространството. „Трябваше ни финансиране, за да не губим устрема. Започнахме с подкрепа от различни хора, които инвестираха в издаването на книги срещу лихва върху вложената сума. Вариант за преминаване през този тежък период. Оказа се успешна мярка“, споделя Радостина Николова.
Как да пораснем в трудно време?
За да увеличат обема на издаваните книги обаче, тя и партньорът й Николай Кънчовски се нуждаят от повече средства. Набират ги от различни източници, благодарение на което успяват да развият „Мармот“.
Миналата година те се свързват с „ББР Микрофинансиране“, привлечени от условията за получаване на кредит за оборотни средства.Това допринася за издаването на повече български книги, които са по-скъпи от чуждестранните заради илюстрациите и авторските права. „Илюстрациите в България са доста сериозно перо, докато за преведени книги плащаме само такса за файловете. Авторските права също са по-скъпи у нас. Въпреки това се стремим поне половината ни издадени книги да са български“, обяснява създателката на „Мармот“.
В момента са достигнали до 30 нови заглавия на година. Опитват се да популяризират български книги и в чужбина. За целта „Мармот“ стана единственото ни детско издателство, работещо с чуждестранен литературен агент - Стефани Бъроуилей. Благодарение на нейния опит и контакти, то вече е представило родни произведения в Полша, САЩ, Китай, Украйна и Финландия.
Интересна е концепцията на Мармот при подбора на теми за малките читатели, сред които границите на тялото, политика, раздяла... Въпроси, с които им предстои да се сблъскат в света на възрастните. „За нас е много важно книгите, които издаваме, да говорят открито с децата и да им помагат да израснат като добри и осъзнати хора. Да бъдат и ценни помощници в ръцете на родителите, за да могат да предават онези важни ценности, които превръщат малките читатели в отговорни възрастни“.
А през последната година „Мармот“ подготвя поредица от детски енциклопедии за природата на България. „Епохален труд“, по думите на издателката, с който искат да допринесат за книжния фонд на страната. За начало предстои излизането на първата детска енциклопедия за Черно море в началото на 2025-а.